niedziela, 14 lipca, 2024

Ostatnie posty

Box Office: Tom Cruise w „Top Gun 2” na rekordowym otwarciu 156 milionów dolarów

Superbohaterowie i horror nie są już jedynymi graczami w mieście w box office w czasach pandemii.

Obiecującym sygnałem dla sezonu letniego jest fakt, że film Paramount i Skydance Top Gun: Maverick uzyskał najlepszy wynik otwarcia w Dniu Pamięci w historii, przewidywany na 126,7 mln dolarów za trzy dni i 160,5 mln dolarów za cztery dni. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata był poprzednim rekordzistą z wynikiem 153 milionów dolarów, według Disneya.

Lepsza niż oczekiwano niedziela i poniedziałek spowodowały, że szacunki są wyższe niż pierwotnie podane przez Paramount w niedzielę 151 milionów dolarów za weekend oraz poprawione 156 milionów dolarów za weekend podane w poniedziałek.

Premiera „Mavericka”jest bez wątpienia najlepszym wynikiem w karierze Toma Cruise’a i po raz pierwszy w jego karierze film otworzył się z wynikiem 100 milionów dolarów lub wyższym.

Top Gun 2 rozpoczął w piątek z ogromnym zyskiem 51,8 miliona dolarów – w tym 19,3 miliona dolarów z pokazów przedpremierowych – otwierając się w ponad 4,700 kinach w Ameryce Północnej.

Za oceanem, Top Gun 2 radzi sobie równie imponująco, biorąc pod uwagę, że nie jest grany ani w Chinach, ani w Rosji. Film zdobył 124 miliony dolarów na 62 rynkach w weekend, a jego łączna suma do poniedziałku wyniosła 300 milionów dolarów, w tym 139,5 miliona dolarów za granicą. Film stał się najlepszym filmem Cruise’a w historii na 32 rynkach i największym sukcesem Paramountu w 18 krajach. Na czele listy znalazła się Wielka Brytania (19,4 mln dolarów), a za nią Francja (11,7 mln dolarów) i Australia (10,7 mln dolarów). Top Gun 2 pojawi się w Korei Południowej w przyszłym miesiącu.

Premiera długo oczekiwanego sequela kultowego filmu z 1986 roku to decydujący moment dla poprawy sytuacji w kasie, która do tej pory była w dużej mierze napędzana przez filmy o superbohaterach, wspierane przez mężczyzn w wieku od 18 do 34 lat.

Czytaj również:  recenzja filmu 'Hilma': Żywy portret wizjonerskiej artystki w reżyserii Lasse Hallströma oddaje agonię i ekstazę

Ponad 70 procent widzów Top Gun 2 było w wieku powyżej 25 lat, w tym 55 procent w wieku powyżej 35 lat, 38 procent w wieku powyżej 45 lat i 18 procent w wieku powyżej 55 lat. Osoby kupujące bilety przyznały filmowi ocenę A+ CinemaScore. Na ekranach Imaxu i w formacie premium wyświetlono 37 procent brutto. Sam Imax osiągnął w ciągu czterech dni rekordowy wynik 32,5 miliona dolarów, w tym 21 milionów dolarów w Ameryce Północnej, co skłoniło prezesa Richarda Gelfonda do wyrażenia zachwytu w oświadczeniu: „Jeśli myśleliście, że filmy są martwe, zobaczcie Top Gun: Maverick, a potem daj mi znać, co myślisz. Ten film zwiastuje powrót letnich przebojów kinowych i jest katalizatorem, który przyspieszy popyt na filmy niczym F-18 przełamujący barierę dźwięku.” (Część filmu została nakręcona kamerami Imax.)

Przed rozpoczęciem świątecznego weekendu wytwórnia Paramount starała się ograniczyć oczekiwania, ponieważ według badań film wart 170 milionów dolarów otworzy się z wynikiem ponad 92 milionów dolarów. Wielu ekspertów uważa jednak, że sequel, który zdobył uznanie krytyków, może przekroczyć 100 milionów dolarów. Ale śledzenie wyników – jedna z ulubionych rozrywek Hollywood – stało się trudne w czasach pandemii. Wystawcy byli szczególnie optymistycznie nastawieni do filmu i już teraz uważają, że może on osiągnąć 125 do 150 milionów dolarów.

Premiera filmu została opóźniona o dwa lata z powodu pandemii koronawirusa. Cruise, niestrudzony promotor, wyruszył w ostatnich tygodniach w globalne tournee marketingowe, w ramach którego zatrzymał się na światowej premierze w San Diego, Festiwalu Filmowym w Cannes, sponsorowanym przez Królewską Akademię Filmową pokazie w Londynie i kolejnej premierze w Japonii.

Cruise może być jedną z największych gwiazd światowego kina, ale jego filmy – w tym Mission: Impossible – nigdy nie miały takich mega-otwarć, jakimi mogą się pochwalić superbohaterskie tentpole czy inne odsłony franczyzy (patrz Jurassic World czy Fast & Furious). Zamiast tego, jego filmy mogą grać i grać.

Czytaj również:  Japońska dyrektor Naomi Kawase oskarżona o stosowanie przemocy wobec pracowników

Do tej pory na pierwszym miejscu wśród filmów Cruise’a znajduje się Wojna światów z 2005 roku z wynikiem 64,9 miliona dolarów brutto za trzydniowym otwarciem, a następnie Mission: Impossible – Fallout z wynikiem 61,2 miliona dolarów, według danych Comscore, bez uwzględnienia inflacji. Pozostałe filmy tego reżysera osiągnęły wynik poniżej 60 milionów dolarów.

Wyreżyserowany przez Josepha Kosinskiego, Top Gun: Maverick , w którym Cruise powraca jako niezwykle utalentowany i pewny siebie kapitan Pete „Maverick” Mitchell.

W filmie, który na Rotten Tomatoes uzyskał 97-procentową ocenę krytyków, występują również Miles Teller, Jennifer Connelly, Jon Hamm, Glen Powell i Ed Harris, a Val Kilmer pojawia się na krótko jako „Iceman”, dawny wróg Mavericka, który stał się jego kumplem. W filmie usłyszymy również balladę Lady Gagi „Hold My Hand”, a w zespole producenckim znalazł się Jerry Bruckheimer, który kierował filmem z 1986 roku.

W ramach kontrprogramu, Disney wypuścił film 20th Century The Bob’s Burgers Movie do ponad 3400 kin w Ameryce Północnej. Film (PG-13), oparty na popularnym programie telewizyjnym, który jest ulubionym programem nastolatków, zanotował słabe wyniki za trzy dni (12,4 miliona dolarów) i przewidywane 114,8 miliona dolarów za cztery dni.

28 maja, godz. 8:15: Zaktualizowano o zmienione dane.
29 maja, godz. 8:10: Zaktualizowano o zmienione dane.
30 maja, godz. 7:30: Zaktualizowano o zmienione dane.
31 maja, godz. 7:10: Zaktualizowano o zmienione dane.

Latest Posts

Nie przegap