sobota, 15 czerwca, 2024

Ostatnie posty

Brittney Griner błaga o pomoc w liście do prezydenta Bidena z rosyjskiego więzienia: „Jestem przerażona, że mogę tu być na zawsze”

Brittney Griner zwróciła się z apelem do prezydenta Joe Bidena w liście przekazanym do Białego Domu przez jej przedstawicieli, w którym mówi, że obawia się, że może nigdy nie wrócić do domu i prosi, aby nie „zapomniał o mnie i innych amerykańskich zatrzymanych”.

Agentka Griner – Lindsay Kagawa Colas powiedziała, że list został dostarczony w poniedziałek. Większość treści listu do prezydenta Bidena pozostaje prywatna, choć przedstawiciele Griner podzielili się kilkoma liniami z ręcznie napisanej notatki.

″Jak siedzę tutaj w rosyjskim więzieniu, sam na sam z moimi myślami i bez ochrony mojej żony, rodziny, przyjaciół, koszulki olimpijskiej lub jakichkolwiek osiągnięć, jestem przerażony, że mogę być tutaj na zawsze,” napisał Griner.

„4 lipca nasza rodzina zwykle honoruje służbę tych, którzy walczyli za naszą wolność, w tym mojego ojca, który jest weteranem wojny w Wietnamie” – dodał center Phoenix Mercury. „To boli myśląc o tym, jak zwykle obchodzę ten dzień, ponieważ wolność oznacza dla mnie coś zupełnie innego w tym roku.”

Dwukrotna złota medalistka olimpijska jest w trakcie procesu w Rosji, który rozpoczął się w zeszłym tygodniu po tym, jak została aresztowana 17 lutego pod zarzutem posiadania oleju z marihuany podczas powrotu do gry dla swojej rosyjskiej drużyny. Proces zostanie wznowiony w czwartek.

Niewiele więcej niż 1 procent oskarżonych w rosyjskich sprawach karnych zostaje uniewinnionych, a w przeciwieństwie do sądów amerykańskich, uniewinnienia mogą zostać obalone.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu potwierdziła, że Biały Dom otrzymał list Grinera.

„Uważamy, że Federacja Rosyjska niesłusznie zatrzymuje Brittney Griner” – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka NSC Adrienne Watson. „Prezydent Biden jasno określił potrzebę uwolnienia wszystkich obywateli USA, którzy są przetrzymywani jako zakładnicy lub niesłusznie zatrzymani za granicą, w tym Brittney Griner. Rząd USA nadal pracuje agresywnie – używając wszelkich dostępnych środków – aby sprowadzić ją do domu.”

Czytaj również:  'CODA' Producent, reżyserzy Jacques Audiard, Michel Gondry w komitecie oskarowym Francji w 2023 r

Griner błagał Bidena w liście, aby użył swoich uprawnień do zapewnienia jej powrotu.

„Proszę zrobić wszystko, co możliwe, aby sprowadzić nas do domu. Głosowałem po raz pierwszy w 2020 roku i głosowałem na ciebie. Wierzę w ciebie. Nadal mam tak wiele dobrego do zrobienia z moją wolnością, którą możesz pomóc przywrócić”, powiedział Griner „Tęsknię za moją żoną! Tęsknię za moją rodziną! Tęsknię za moimi kolegami z drużyny! Zabija mnie to, że wiem, że tak bardzo teraz cierpią. Jestem wdzięczna za cokolwiek, co możecie zrobić w tej chwili, aby doprowadzić mnie do domu.”

Griner była w stanie mieć sporadyczną komunikację z rodziną, przyjaciółmi i graczami WNBA poprzez konto e-mailowe, które założył jej agent. E-maile są drukowane i dostarczane w pęczkach do Griner przez jej prawnika po tym, jak są one zweryfikowane przez rosyjskich urzędników. Kiedy prawnicy wrócą do swojego biura, zeskanują wszelkie odpowiedzi od Griner i przekażą je z powrotem do USA, aby je wysłać.

Miała mieć rozmowę telefoniczną z żoną w ich rocznicę, ale nie udało się to z powodu „niefortunnej pomyłki”, urzędnicy administracji Biden.

Zwolennicy Griner zachęcali do wymiany więźniów, jak ta w kwietniu, która sprowadziła do domu weterana piechoty morskiej Trevora Reeda w zamian za rosyjskiego pilota skazanego za konspirację w handlu narkotykami. W maju Departament Stanu uznał ją za niesłusznie zatrzymaną, przenosząc jej sprawę pod nadzór specjalnego wysłannika prezydenckiego do spraw zakładników, będącego głównym negocjatorem rządowym.

Griner nie jest jedyną Amerykanką niesłusznie przetrzymywaną w Rosji. Paul Whelan, były żołnierz piechoty morskiej i dyrektor bezpieczeństwa, odsiaduje 16-letni wyrok za szpiegostwo.

Latest Posts

Nie przegap