poniedziałek, 20 maja, 2024

Ostatnie posty

Disney rozstrzyga sprawę opłat za karty kredytowe kilka dni po złożeniu pozwu

Niecały tydzień po złożeniu pozwu Disney rozstrzygnął pozew antymonopolowy przeciwko Visie i Mastercard, oskarżając firmy obsługujące karty kredytowe o pobieranie zawyżonych opłat za przetwarzanie danych.

Zgodnie z dokumentem sądowym złożonym w środę, Disney poprosił o odrzucenie pozwu. Warunki umowy nie zostały ujawnione.

Pozew dotyczył opłat interchange, które firmy obsługujące karty kredytowe pobierają od każdej transakcji w celu pokrycia kosztów związanych z przetwarzaniem i autoryzacją płatności. Handlowcy od dawna twierdzą, że pozycja Visy i Mastercard na rynku pozwala im na ustalanie cen tych opłat, co ostatecznie prowadzi do wyższych cen dla klientów.

„Visa i MasterCard oraz ich członkowie uzyskali i utrzymali siłę rynkową na rynku akceptacji kart kredytowych przez handlowców oraz na rynku akceptacji kart debetowych w Stanach Zjednoczonych” – pisze w skardze Sanford Litvack, reprezentujący Disneya. „Korzystanie z tej siły rynkowej doprowadziło do tego, że akceptanci płacą nadmierne opłaty interchange i sieciowe, wyrządzając szkodę zarówno powodowi, jak i konsumentom (w tym posiadaczom kart) poprzez wyższe koszty i zmniejszenie dobrobytu konsumentów.”

Według skargi, obie firmy odpowiadają za ponad 80 procent wszystkich zakupów debetowych.

Disney złożył pozew po rezygnacji z ugody o wartości 6 miliardów dolarów, która obejmowała umowę o obniżeniu opłaty za przetwarzanie transakcji przez osiem miesięcy, w prawie identycznym pozwie zbiorowym złożonym przez sprzedawców detalicznych przeciwko Visa, Mastercard i głównym bankom. Inni wielcy detaliści również zdecydowali się nie uczestniczyć w ugodzie, aby uzyskać dla siebie lepsze warunki. W lutym Amazon rozwiązał trwający od miesięcy spór z Visą w sprawie opłat interchange, które groziły uniemożliwieniem klientom korzystania z kart kredytowych Visy na stronach internetowych detalisty.

Disney i jego prawnicy odmówili komentarza. Visa i Mastercard nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Czytaj również:  Jennifer Hudson, Don Lemon, Oprah i inni wspominają Barbarę Walters: "She Was Indeed a Trailblazer"

Latest Posts

Nie przegap