wtorek, 18 czerwca, 2024

Ostatnie posty

Dobre, złe i najciekawsze filmy z tegorocznych festiwali filmowych

Globalny obieg festiwali filmowych przechodził wzloty i upadki, próby i udręki, a także zmiany w 2023 roku.

Hollywoodzkie strajki scenarzystów i aktorów wpłynęły na niektóre z najważniejszych wydarzeń roku, Berlin i Tokio rozpoczęły nową erę, Toronto rzuciło światło na lokalne talenty, a Karlowe Wary udowodniły, dlaczego są największą letnią imprezą filmową w Europie Środkowej. Oto The Hollywood Reporter najważniejsze wydarzenia sezonu festiwali filmowych w 2023 roku.

Berlin zwraca uwagę na Ukrainę i Iran – i zasiewa ziarno poważnych zmian.

Festiwal filmowy w Berlinie jest jednym z pierwszych dużych międzynarodowych przystanków w obiegu festiwali filmowych i od dawna cieszy się politycznym wydźwiękiem. Nie inaczej było w tym roku, gdy Berlinale przygotowało program pełen poważnych filmów, na czele z różnymi dramatami politycznymi i dokumentami, i zajęło stanowisko, zakazując udziału firmom, dziennikarzom i delegacjom filmowym bezpośrednio powiązanym z rządami Iranu lub Rosji.

Pierwszy rok wojny na Ukrainie był również tematem przewodnim w programie Berlinale, dzięki takim filmom jak dokument Seana Penna i Aarona Kaufmanna Superpower, zawierający kilka wywiadów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, nakręconych tuż przed i po inwazji Rosji, a także takie ukraińskie dokumenty jak Iron Butterflies Romana Liubyi, Vitaly Mansky i Yevhen Titarenko Eastern Front, Alisa Kovalenko We Will Not Fade Away, oraz In Ukraine Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego . Ponadto film Tonii Noyabrovej Do You Love Me stanowił dramatyczne spojrzenie na wojnę na Ukrainie.

Ponadto kilka filmów dokumentalnych w Berlinie zwróciło uwagę na protesty antyrządowe i niepokoje polityczne w Iranie, w tym Mehrana Tamadona My Worst Enemy i Sreemoyee Singha And, Towards Happy Alleys.

Przyszłość berlińskiego festiwalu znalazła się pod lupą, gdy współprzewodniczący Mariëtte Rissenbeek i Carlo Chatrian zdecydowali się ustąpić po lutowej edycji festiwalu w 2024 roku. Od 2019 roku byli oni pierwszymi podwójnymi szefami Berlinale.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Tricia Tuttle, była dyrektor BFI London Film Festival, została mianowana nowym szefem Berlinale, który będzie odpowiedzialny za edycję 2025.

Oscarowy szum i Harrison Ford uhonorowany w Cannes.

Cannes po raz kolejny dorównało swojej reputacji jako miejsce premier filmów, które z dużym szumem wkraczają w sezon nagród i Oscarów.

Wśród tytułów nagrodzonych w Cannes 2023 znalazły się takie tytuły jak The Zone of Interest w reżyserii Jonathana Glazera z Christianem Friedelem i Sandrą Huller w rolach komendanta Auschwitz Rudolfa Hössa i jego żony Hedwig, który zdobył Grand Prix, oraz Anatomy of a Fall Justine Triet o kobiecie (również granej przez Huller) próbującej udowodnić swoją niewinność po morderstwie męża, który zdobył Złotą Palmę. Ponadto Martin Scorsese przywiózł Killers of the Flower Moon, swój film o morderstwach w Osage Nation w latach dwudziestych XX wieku, z udziałem swoich dwóch muz Leonardo DiCaprio i Roberta De Niro, a także Brendana Frasera i Lily Gladstone, na Croisette w pozakonkursowym slocie.

Czytaj również:  Molly Ringwald mówi, że odrzuciła rolę Julii Roberts w "Pretty Woman": "Nie podobała mi się ta historia"

Ale Cannes zaserwowało także trochę nostalgii. Harrison Ford otrzymał honorową Złotą Palmę i pomógł uruchomić Lucasfilm Indiana Jones and the Dial of Destiny na Croisette. Hollywoodzki weteran był wyraźnie poruszony, gdy został powitany owacją na stojąco. „Mówią, że kiedy masz umrzeć, widzisz swoje życie migające przed oczami, a ja właśnie widziałem swoje życie migające przed oczami” – powiedział po odtworzeniu rolki wypełnionej występami w popularnych filmach.

Ford powiedział także THR w Cannes, że czuł się „zaszczycony i niezwykle refleksyjny” po hołdzie dla kariery i omówił swoją karierę, przemyślenia na temat telewizji i bycie bardziej zajętym niż kiedykolwiek z Shrinking, piątym Indiana Jones i 1923.

Russell Crowe, Alicia Vikander, Morcheeba i, tak, łyżwiarze przywiozą imprezę do Karlowych Warów.

Coroczny festiwal filmowy w czeskim uzdrowisku Karlowe Wary ma reputację największego święta kina i imprezy środkowoeuropejskiego lata.

Nie powinno więc dziwić, że edycja 2023 rozpoczęła się z hukiem otwarcia, w tym honorowymi nagrodami dla Alicii Vikander i Russella Crowe’a, występem łyżwiarzy na scenie oraz występami muzycznymi Morcheeby i Crowe plus band.

Szkocka gwiazda Ewan McGregor i członkini jury Patricia Clarkson dodali jeszcze więcej gwiazdorskiej mocy, a impreza na cześć McGregora zamieniła się w wielkie święto miłości.

Johnny Depp również powrócił do Karlowych Warów. Podczas otwarcia 57. edycji festiwalu odbyła się długo oczekiwana premiera corocznego zwiastuna z udziałem aktora Piratów z Karaibów . Zwiastun ten wpisuje się w wieloletnią tradycję prezentowania gwiazd w zwiastunach, które badają, co artyści uhonorowani Kryształowym Globem za całokształt twórczości faktycznie robią ze swoimi statuetkami. W poprzednich zwiastunach wystąpili między innymi Mel Gibson, Helen Mirren, John Malkovich, Andy Garcia, Jude Law, Danny DeVito, Miloš Forman i Casey Affleck.

Niemal pozbawiona gwiazd Wenecja podwaja liczbę pretendentów do nagród i skandali.

Czytaj również:  CTRL Media, do którego należy Steve Nash, będzie współprodukować serial o inauguracyjnym sezonie koszykarskim East Asia Super League

Ponieważ strajki w Hollywood wstrzymały wiele planowanych występów celebrytów, Adam Driver wprowadził bardzo potrzebną gwiazdorską moc do 80. edycji festiwalu filmowego w Wenecji, przynosząc Ferrari na Lido, w którym gra legendarnego włoskiego producenta samochodów Enzo Ferrari.

Jessica Chastain również wzmocniła czynnik celebrytów w Wenecji, ale przyznała, że chciała okazać wsparcie dla SAG-AFTRA, mimo że była „zdenerwowana” swoim wyglądem. Założyła więc koszulkę z napisem „SAG-AFTRA on strike” na konferencję prasową filmu Memory.

Przewodniczący weneckiego jury Damien Chazelle i inni filmowcy również okazali solidarność, zakładając koszulki WGA na konferencję prasową otwierającą film.

Zdobywcy głównych nagród w Wenecji po raz kolejny zrobili furorę przed sezonem nagród, na czele ze zdobywcą Złotego Lwa Poor Things w reżyserii Yorgosa Lanthimosa. Wśród innych wyróżnionych w Wenecji 2023, którzy zdobyli uznanie, są tacy jak zdobywca Wielkiej Nagrody Jury Evil Does Not Exist Ryusuke Hamaguchi, włoski filmowiec Matteo Garrone, który otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za Io Capitano, a także laureatka Nagrody Specjalnej Jury Agnieszka Holland, która pokazała swoją Green Border na Lido.

Wenecja 2023 wzbudziła również pewne kontrowersje, decydując się na pokaz nowych filmów Romana Polańskiego, Woody’ego Allena i Luca Bessona. Ale weterani nie byli zbyt zaskoczeni, biorąc pod uwagę, że dyrektor festiwalu Alberto Barbera w przeszłości przyjmował lub ignorował skandal.

Toronto zapewnia scenę dla Spike’a Lee, Pedro Almodovara i lokalnych twórców.

Hollywoodzkie spory pracownicze mogły sprawić, że na Festiwalu Filmowym w Toronto w 2023 r. zabrakło hollywoodzkich talentów ekranowych, ale znani filmowcy i tak wybrali się w podróż.

Dumny nowojorczyk Spike Lee podzielił się swoimi przemyśleniami podczas przemówienia inauguracyjnego, w tym refleksjami na temat 22. rocznicy 11 września. Poprzedniej nocy otrzymał nagrodę Ebert Director Award podczas TIFF Tribute Awards.

Uznany hiszpański twórca Pedro Almodóvar był także gwiazdą Toronto 2023, przynosząc Strange Way of Life, krótkometrażowy western z Ethanem Hawke i Pedro Pascalem w rolach głównych, do miasta na jego północnoamerykańską premierę i odbierając nagrodę Jeffa Skolla w kategorii Impact Media podczas TIFF Tribute Awards. Ponadto, w wywiadzie dla THR, omówił swoją sympatię do Toronto, pracę w formacie krótkometrażowym, dlaczego zrezygnował z Brokeback Mountain i jak „nie jest wielkim fanem filmów o superbohaterach”

Czytaj również:  Netflix: Filmy i seriale wychodzące w marcu 2023 r

Ponieważ członkom SAG-AFTRA zabroniono promowania projektów studyjnych lub streamingowych w Toronto, kanadyjskie talenty mogły wypełnić próżnię na czerwonych dywanach, panelach i imprezach. „To słodko-gorzka okazja”, powiedział torontoński filmowiec M.H. Murray, którego debiut fabularny, I Don’t Know Who You Are, miał swoją światową premierę w Toronto.

Tokio szuka globalnego znaczenia.

36. edycja festiwalu filmowego w Tokio skupiła się na zrobieniu większego kroku w kierunku zwiększenia swojej popularności na całym świecie, ponieważ weteran japońskiej reżyserii Hirokazu Kore-eda ponownie pomógł mu w programowaniu i prowadzeniu serii rozmów Asia Lounge.

Program gali 2023 był wypełniony takimi hitami, jak zwycięzca Wenecji Yorgos Lanthimos Poor Things , zwycięzca Cannes dla najlepszego reżysera Tran Anh Hung The Taste of Things , Piłkarska komedia Taika Waititi Next Goal Wins , chińskie hity kinowe Full River Red i The Movie Emperor oraz japoński film kaiju Godzilla Minus One , który zamknął festiwal.

Tokio otworzył uroczysty pokaz uznanego niemieckiego twórcy dramatu Wima Wendersa Perfect Days, który został wybrany przez Japonię jako oficjalny kandydat do Oscarów w kategorii najlepszy film międzynarodowy. gwiazda filmu Perfect Days, lokalna legenda ekranu Koji Yakusho, zdobył w Cannes nagrodę dla najlepszego aktora. Wenders był również przewodniczącym jury konkursu głównego w Tokio. Ikona chińskiego kina, Zhang Yimou, otrzymał na festiwalu w Tokio nagrodę za całokształt twórczości.

Również w Tokio czołowi filmowcy z Chin, Niemiec, Japonii i Stanów Zjednoczonych mówili o swoim podziwie dla Yasujiro Ozu w ramach obchodów 120. rocznicy urodzin legendarnego japońskiego reżysera. Wenders przedstawił pokaz cyfrowo odrestaurowanej wersji 4K komedii z 1959 roku Good Morning, opisując Ozu jako „mistrza”, zanim Jia Zhangke, Kiyoshi Kurosawa i Kelly Reichardt podzielili się swoim uznaniem dla Ozu.

Tokyo Story jest formą filmu drogi. Ale podczas gdy w amerykańskim filmie historia byłaby w kategoriach kryzysu egzystencjalnego, w którym wyjeżdżasz i odnajdujesz siebie, a twoja rodzina cię przytrzymuje, w Ozu poszukiwania są tutaj. Jesteś tam, gdzie powinieneś być” – powiedziała Reichardt podczas wydarzenia. „Idea „jestem szczęśliwy taki, jaki jestem”, którą wyrażają bohaterowie filmów Ozu, jest tak nieamerykańską myślą. Niezadowolenie jest tak ważne dla amerykańskiego kina.”

Latest Posts

Nie przegap