20 lipca 2022 | 18:46pm

Książę Harry był „całkowicie niewykwalifikowany” do przemawiania w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku na początku tego tygodnia, według jednego królewskiego eksperta.

„Dlaczego przemawiał w ONZ? Ponieważ jest księciem Harrym”, powiedział brytyjski dziennikarz Jonathan Sacerdoti w czwartek dla Us Weekly.

„W przeciwnym razie, nie chcąc być zbyt obraźliwym, nikogo nie interesowałaby opinia faceta, który wyskrobał się z liceum, na temat spraw światowych.”

Książę Sussex, lat 37, wygłosił w poniedziałek przemówienie na cześć Międzynarodowego Dnia Nelsona Mandeli, poruszając temat wpływu zmarłego działacza apartheidu, jak również swoich własnych sentymentalnych związków z Afryką.

Mówił również o rozprzestrzenianiu się dezinformacji podczas pandemii koronawirusa, o tym jak zmiany klimatyczne „sieją spustoszenie na naszej planecie” oraz o wpływie „cofania praw konstytucyjnych tutaj w Stanach Zjednoczonych”.

Prince Harry speaking at the United Nations Headquarters in New York
Ekspert królewski Jonathan Sacerdoti potępił „niewykwalifikowanego” księcia Harry’ego za jego przemówienie w ONZ.
Getty Images

Choć Sacerdoti „z pewnością nie był pod wrażeniem” przemówienia, „nie może powiedzieć, że [he] był zaskoczony.”

Nadawca wszystko, ale nazwał królewskiego hipokrytą, argumentując, że Harry samolubnie używa tej samej platformy, z której ustąpił, kiedy tylko mu to służy.

„On jest dosłownie całkowicie niewykwalifikowany, aby mieć coś ważnego do powiedzenia ludziom, ale zamiast tego używa swojej pozycji jako kogoś w brytyjskiej rodzinie królewskiej, aby szerzyć to, co uważa za ważną wiadomość”, powiedział Sacerdoti, zauważając, że „nie kwestionuje, czy jest to ważna wiadomość, czy nie”, ale raczej „kwestionuje” posłańca.

Meghan Markle and Prince Harry sitting inside the United Nations Headquarters in New York
Sacerdoti uważa, że książę Sussex wykorzystuje platformę, której się wyrzekł, do forsowania własnej agendy.
Getty Images

„Jeśli chcesz wykorzystać status bycia częścią tej rodziny królewskiej do tego, co postrzegasz jako dobre przyczyny i dobre cele,” dodał, „musisz przestrzegać ich zasad, ponieważ to jest po prostu uprzejme.”

Królewski ekspert nie był osamotniony w swojej krytyce przemówienia, jak republikańska punditka Meghan McCain napisała w ostrym opcie Daily Mail, że Harry „wykazał całkowite niezrozumienie życia obywatelskiego kraju, w którym teraz mieszka.”

Czytaj również:  Ryan Reynolds dzieli się tym, jak Blake Lively radzi sobie po powitaniu dziecka nr 4
Meghan Markle and Prince Harry walking out of the United Nations Headquarters in New York
Wśród innych tematów, Harry mówił o odwróceniu Roe v. Wade podczas swojego przemówienia.
REUTERS

Podczas swojego wystąpienia Duke pośrednio nazwał odwrócenie Roe v. Wade przez Sąd Najwyższy „globalnym atakiem na demokrację i wolność”, co nie spodobało się konserwatywnemu wychowankowi „View”.

„Mieszka tu od 20 minut, ale zdecydował, że to czyni go ekspertem” – napisała o księciu, który przeniósł się do Kalifornii ze swoją amerykańską żoną Meghan Markle w marcu 2020 roku.

Meghan McCain on the set of
Republikańska punditka Meghan McCain również zrugała Harry’ego za jego słowa.
AP

„To, że ktoś może nie zgadzać się z wynikiem orzeczenia Sądu Najwyższego, nie czyni go zagrożeniem dla demokracji. Gdyby Harry kiedykolwiek głosował w amerykańskich wyborach, może by to wiedział” – przekonywał McCain, lat 37.

Swój rant zakończyła bezpośrednim przesłaniem do Harry’ego: „To nie jest twoja ojczyzna. W rzeczywistości mój kraj poszedł na wojnę przeciwko twojemu, abyśmy nigdy więcej nie musieli podlegać królewskiemu wykładowi. (…) Jeśli jest tu tak strasznie i nasza konstytucja jest tak straszna, nie krępuj się wyjechać.”