środa, 17 lipca, 2024

Ostatnie posty

Paris Couture Week: Dior stawia na Ukrainę

Każdy, kto szuka „powrotu do normalności” musi w tym tygodniu zajrzeć tylko do Paryża – wśród pocztówkowej, letniej pogody, kolejki do Luwru są pre-COVID długie, kawiarnie na świeżym powietrzu są pełne, a prezentacje haute-couture po raz kolejny kładą zdecydowany nacisk na gwiazdy Hollywood, i to nie tylko w pierwszym rzędzie. Przykładem może być wybieg Balenciagi, na którym Nicole Kidman, Dua Lipa i Kim Kardashian dołączyły do Belli Hadid, Naomi Campbell i innych gwiazd najnowszej kolekcji Demny Gvasalii.

Pośród tak mocnych przykładów fantazji couture, Maria Grazia Chiuri z Diora chciała jednak zachować realny świat na pierwszym planie. To było oczywiste od momentu, gdy goście weszli do namiotu na terenie Musée Rodin, z bogato haftowanymi panelami wyściełającymi boczne i tylne ściany, na ich powierzchni natychmiastowe oświadczenie o opiece i misternych szczegółach, które idą do paryskiego rzemiosła ubrań na zamówienie. „Spójrz na te gobeliny” – zauważyła Naomi Watts. „Ich wykonanie musiało zająć miesiące, a ty możesz poczuć miłość; to niezwykłe”.

Lazy loaded image

Christian Dior Haute Couture Fall Winter 2022 2023 showStephane Cardinale – Corbis/Corbis via Getty Images (3)

Rzeczywiście, ponadwymiarowe panele reprezentowały coś więcej niż piękno rękodzieła. Inspiracją dla swojej kolekcji haute-couture jesień/zima 2022 Grazia Chiuri była ukraińska artystka Olesia Trofymenko, która nie tylko wykorzystała w swoich projektach kluczowy symbol jej twórczości – drzewo życia – ale także zaprosiła artystkę do stworzenia koncepcji scenografii pokazu. Trofymenko z kolei sięgnęła za inną granicę, do Szkoły Rzemiosła Chanakya w Bombaju, aby stworzyć misternie wykonane tła.

Marisa Berenson była wśród gości, którzy nie byli zaskoczeni, że Grazia Chiuri zdecydowała się skupić uwagę Diora na wojnie na Ukrainie, mniej więcej pięć miesięcy po jej inwazji przez Rosję. „To, co Maria robi niezwykle pięknie, to bierze to, co dzieje się na świecie i tworzy świat mody, który odzwierciedla to, co się tam dzieje” – powiedziała. „Więc nie chodzi tylko o modę; chodzi również o to, co dzieje się na wielu poziomach, społecznie i artystycznie, i to właśnie sprawia, że jest to bogate, interesujące i dające do myślenia.”

Lazy loaded image

Zoe Saldana na pokazie Christian Dior Haute Couture Fall Winter 2022 2023 4 lipca w ParyżuPascal Le Segretain/Getty Images For Christian Dior

Artystyczna estetyka Trofymenki pięknie komponuje się z kwiatowymi i winoroślowymi haftami, które zdobiły wiele ubrań Grazii Chiuri – w tym pomyśle również można odnaleźć dziedzictwo, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak bardzo Christian Dior kochał swój ogród i starał się go uwzględnić w wielu kolekcjach. Jednak obecna dyrektor artystyczna marki znalazła również sposoby na podniesienie rangi zarówno tych haftów, jak i całej idei motywów ludowych, tworząc stylizacje, które nie tylko były na czasie, ale również w pełen szacunku sposób oddawały hołd części świata przeżywającej prawdziwy kryzys.

Czytaj również:  Tyler James Williams nie miał pojęcia, że Eddie Murphy dał mu owację na stojąco na Złotych Globach: "Still Trying to Process This"

W istocie, poprzez takie stwierdzenie Grazia Chiuri stara się podkreślić głęboko odczuwaną tradycję, którą kilka elementów tej mody cieszy się od dosłownie wieków w jednym konkretnym regionie globalnego krajobrazu. Każdy, kto zasadził słoneczniki na znak poparcia dla Ukrainy lub nosił niebiesko-żółte barwy ukraińskiej flagi, zrobił to samo w geście solidarności; Grazia Chiuri jedynie podnosi tę ideę do rangi ne-plus-ultra mody.

Lazy loaded image

Naomi Watts na pokazie Christian Dior Haute Couture Fall Winter 2022 2023 w ramach Paris Fashion Week 4 lipca 2022 w ParyżuPascal Le Segretain/Getty Images For Christian Dior

Niektóre z powstałych elementów były po prostu pięknymi interpretacjami tej idei. Oprócz bujnych haftów, Grazia Chiuri wykorzystała jedwabny szyfon do stworzenia diafanicznych sukienek, które po bliższym przyjrzeniu się, reinterpretowały ikoniczną kurtkę Bar domu poprzez smokowanie i strukturę wspomaganą przez użycie wstążek. Haftowane detale, które tańczyły wokół linii brzegowej, tylko wzmocniły ruch wielu z tych sukni, które powinny znaleźć drogę na najbliższe czerwone dywany.

„Maria Grazia jest kobietą niezwykle rozważną, kultową i inteligentną, a szczególnie to, co zrobiła dzisiaj z tym świętem Ukrainy, zwłaszcza podczas haute couture, jest dość niezwykłe” – powiedziała Elle Macpherson. „To, co kocham w Dior, to właśnie sposób, w jaki manewrują w tym czasie i oferują tak dobrze zaokrągloną perspektywę – na kulturę, na kreatywność i na modę, oczywiście, a jednak jest to tak wiele więcej.”

Lazy loaded image

Elle Macpherson na pokazie Christian Dior Haute Couture Fall Winter 2022 2023 w ramach Paris Fashion Week 4 lipca 2022 w Paryżu.Pascal Le Segretain/Getty Images For Christian Dior

Dla każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się, czy moda jest sztuką lub czy moda powinna pozycjonować się wśród aktualnych globalnych lub politycznych rozmów, Watts wskazała na prace stworzone przez Grazię Chiuri i miała gotową odpowiedź. „Moda jest formą sztuki, a to są historie, które trzeba opowiedzieć” – powiedziała. „Jeśli masz duży głos i śledzenie, to tym bardziej. A Maria Grazia Chiuri jest w tym świetna.”

Lazy loaded image

Marisa Berenson uczestniczy w pokazie Christian Dior Haute Couture Fall Winter 2022 2023 w ramach Paris Fashion Week 4 lipca 2022 roku w Paryżu.Pascal Le Segretain/Getty Images For Christian Dior

Latest Posts

Nie przegap