sobota, 13 lipca, 2024

Ostatnie posty

Tony Dow, Wally Cleaver z „Leave It to Beaver”, zmarł w wieku 77 lat, jego przedstawiciele potwierdzają

Tony Dow, zdrowy aktor, który portretował „idealnego starszego brata” Wally’ego Cleavera w wiecznej komedii telewizyjnej Leave It to Beaver i jej sequelu z lat 80-tych, zmarł, jego przedstawiciele ogłosili po burzliwym dniu dla jego rodziny. Miał 77 lat.

Dow zmarł w środę rano z rodziną u boku w swoim domu w Topandze. Post na jego oficjalnej stronie na Facebooku czytał: „Otrzymaliśmy potwierdzenie od Christophera, syna Tony’ego, że Tony odszedł wcześniej tego ranka, z kochającą rodziną u jego boku, aby zobaczyć go przez tę podróż”

Post kontynuował: „Wiemy, że świat jest zbiorowo pogrążony w smutku z powodu utraty tego niesamowitego człowieka. Dał nam wszystkim tak wiele i był kochany przez tak wielu. Jeden z fanów powiedział to najlepiej – „To rzadkie, kiedy jest osoba, która jest tak powszechnie kochana jak Tony” „

W poście znalazło się również oświadczenie syna Dowa, Christophera: „Chociaż jest to bardzo smutny dzień, mam pocieszenie i spokój, że jest w lepszym miejscu. Był najlepszym tatą, o którego każdy mógłby poprosić. Był moim trenerem, moim mentorem, moim głosem rozsądku, moim najlepszym przyjacielem, drużbą w moim ślubie i moim bohaterem. Moja żona powiedziała coś mocnego, co pokazuje, jakim był człowiekiem. Powiedziała: „Tony był tak miłym człowiekiem. Miał tak ogromne serce i nigdy nie słyszałam, żeby Tony powiedział o kimś coś złego lub negatywnego’ „

Post na jego oficjalnej stronie na Facebooku od reps Frank Bilotta i Renee James powiedział, że Dow, który walczył z rakiem, zmarł we wtorek rano, ale to zostało usunięte. Inny post kilka godzin później mówił, że wciąż żyje:

„Dziś rano żona Tony’ego, Lauren, która była bardzo zrozpaczona, powiadomiła nas, że Tony przeszedł i poprosiła, abyśmy powiadomili wszystkich jego fanów. Jak jesteśmy pewni, że możecie zrozumieć, był to dla niej bardzo trudny czas. Od tamtej pory otrzymaliśmy telefon od synowej Tony’ego, która powiedziała, że choć Tony nie czuje się dobrze, to jeszcze nie umarł. Syn Tony’ego Christopher i jego synowa Melissa również byli u jego boku pocieszając go, a my będziemy informować Was o wszelkich przyszłych aktualizacjach.”

Czytaj również:  Nagrody MTV Movie & TV Awards wstrzymane na 2024 rok, powrócą w przyszłym roku w nowym formacie

Kiedy Leave it to Beaver zadebiutował na CBS w październiku 1957 roku, Dow miał 12 lat, a Wally dopiero zaczynał interesować się dziewczynami. Kiedy program zakończył swój pierwotny bieg na ABC w czerwcu 1963 roku, jego postać ukończyła Mayfield High School i udała się do college’u.

W pilocie serialu, który został nakręcony na początku 1957 roku, Paul Sullivan sportretował Wally’ego naprzeciwko Jerry’ego Mathersa jako jego młodszego brata, Theodore’a „Beavera” Cleavera, natomiast Barbara Billingsley i Max Showalter (aka Casey Adams) zagrali rodziców, June i Warda Cleavera.

„CBS powiedziało: 'OK, weźmiemy ten serial, ale musicie zastąpić ojca i starszego syna'” – wspominał Dow w wywiadzie z 2018 roku. „Obejrzeli już jak 8000 dzieci z całego miejsca i znali każdego, kto był w pobliżu.

„Ze Screen Gems zatrudnili faceta o imieniu Harry Ackerman, który był kimś w rodzaju klasycznego hollywoodzkiego producenta. Powiedział on. 'Hej, właśnie pracowałem z pewnym dzieciakiem, jest jakby zielony, może zechcecie na niego spojrzeć'”

Syn hollywoodzkiej kaskaderki, Dow był pływakiem i mistrzem w nurkowaniu juniorów, który wystąpił w dwóch pilotach programu w stylu Tarzana, który Ackerman wyprodukował, ale nigdy nie trafił na antenę. Mimo że było to jego jedyne doświadczenie aktorskie, Dow został zatrudniony do Leave It to Beaver (podobnie jak Hugh Beaumont jako jego ojciec).

Stworzony przez Joe Connelly’ego i Boba Moshera, Leave It to Beaver był komedią rodzinną, która opowiadała historie nie z punktu widzenia rodziców, ale dzieci.

Syn Connelly’ego, Jay, wówczas 14-letni, był modelem dla Wally’ego, a jego 8-letni Ricky posłużył jako inspiracja dla Beavera, pseudonimu jednego z kolegów Connelly’ego z U.S. Merchant Marine.

„Wally jest idealnym starszym bratem” – powiedział Mathers w wywiadzie z 2006 roku dla strony internetowej Fundacji Akademii Telewizyjnej The Interviews. „Jest mistrzem koszykówki, futbolu. Robi wszystko jak należy. Jest wielkim literatem. Dostaje szóstki na wszystkich swoich pracach. Wszyscy go kochają.”

Czytaj również:  Peter Jackson mówi, że serial Amazona "Władca Pierścieni" go zdradził

Po sześciu sezonach i 234 oryginalnych odcinkach – co niewiarygodne, program nigdy nie zszedł z anteny od momentu rozpoczęcia – Dow, Mathers i Billingsley powrócili do telefilmu CBS z 1983 roku Still the Beaver, z Wally’m teraz prawnikiem. (Dow i Mathers pojawili się również na opakowaniach płatków Kellogg’s Corn Flakes w tym samym roku)

Wszystko to doprowadziło do powstania serialu revivalowego, który trwał cztery sezony (jeden na Disney Channel, trzy na TBS) do 1989 roku.

Dow rozpoczął pracę jako reżyser telewizyjny w The New Leave It to Beaver, a następne kilkanaście lat spędził kierując odcinkami innych programów, takich jak Harry and the Hendersons, Coach, Babylon 5 i Star Trek: Deep Space Nine, a także służąc jako nadzorca efektów wizualnych przy telefilmie z 1996 roku Doctor Who.

Clockwise from left: Jerry Mathers, Tony Dow, Hugh Beaumont i Barbara Billingsley z „Leave It to Beaver”

ABC/Photofest

Anthony Lee Dow urodził się 13 kwietnia 1945 roku w Los Angeles, jako najmłodszy z dwóch synów. Jego matką była Muriel Montrose, „kąpielowa piękność” Macka Sennetta, a potem kaskaderka, która często dublowała Clarę Bow. Jego ojciec, John, był generalnym wykonawcą.

Dow trenował, by zostać olimpijczykiem i ćwiczył w Hollywood Athletic Club. „Był tam ratownik, który był aktorem” – wspominał. „Powiedział mojej mamie: 'Idę na ten wywiad do programu, w którym szukają ojca i syna. Czy Tony może pójść ze mną, bo jesteśmy jakby podobni?’ Uznał, że może to jedyny sposób [he would be hired].

„Skończyło się na tym, że dostałem rolę, a on nie, więc to było niefortunne. Program nazywał się Johnny Wildlife, i byłby to pierwszy kolorowy serial w telewizji o fotografie dzikiej przyrody i jego synu. Wyprzedzał swoje czasy.”

Praca nad Leave It to Beaver „była wspaniała,” powiedział Dow. „Zawsze słyszysz historie o tych wszystkich kłótniach na planie. My nigdy nie mieliśmy nic takiego. Chcieli, żebyśmy byli jak największą rodziną, żebyśmy z Jerrym byli jak zwykłe dzieci.

„Właściwie poprosili naszych rodziców, żeby nie pozwalali nam oglądać programu w telewizji, żebyśmy nie dostali po głowie. Więc prawdopodobnie jest kilka odcinków, których jeszcze nie widziałem … I na planie w ogóle nie było przekleństw, nawet ze strony ekipy. Chcieli, żeby było to jak najbardziej przyjazne rodzinie.”

Po Leave It to Beaver, Dow pojawił się w takich serialach jak Dr. Kildare, My Three Sons i Mr. Novak oraz zagrał postać o imieniu Chet w Never Too Young, operze mydlanej osadzonej w Malibu, dostosowanej do nastolatków. Służył również w Gwardii Narodowej – choć odmówił noszenia jakiejkolwiek broni – i uczęszczał do UCLA i Columbia University.

Później Dow pojawił się w The Mod Squad, Emergency!, Quincy M.E., Knight Rider, Charles in Charge i Murder, She Wrote oraz sportretował policjanta w General Hospital.

Po tym jak on i Billingsley wystąpili w produkcji Come Blow Your Horn, Dow i Mathers spędzili 17 miesięcy w innym dinner-theater show o nazwie So Long, Stanley, zanim Still the Beaver beckoned.

Dow miał nadzieję wyreżyserować film „Leave It to Beaver” w 1997 roku w wytwórni Universal; kiedy odmówiono mu, powiedział, że odrzucił ofertę 1200 dolarów za zrobienie cameo. „Nie sądzę, że obchodziło ich, czy jestem w nim, czy nie, to była swego rodzaju zniewaga”, powiedział.

Z Lauren, swoją drugą żoną, ożenił się w czerwcu 1980 roku.

Latest Posts

Nie przegap