czwartek, 18 kwietnia, 2024

Ostatnie posty

Autor Jay McInerney wraca do zdrowia po operacji mózgu po „krwawym” incydencie w domu – ale skończył powieść i przemycił szampana na OIOM

Porozmawiajmy o nowym odzyskiwaniu.

Jay McInerney – literacki enfant terrible i kronikarz nadmiaru Yuppie z lat 80-tych, który później został krytykiem winiarskim Town & Country i członkiem najważniejszych amerykańskich rodzin – właśnie skończył swoją najnowszą powieść, jednocześnie dramatycznie dochodząc do siebie po nagłej operacji mózgu.

W niedawnym liście do przyjaciół, 69-letni autor „Bright Lights, Big City” opisał wstrząsający krwawy wypadek w domu, po którym nastąpiła seria medycznych – i kulinarnych – przygód w Nowym Jorku, które mogłyby być prosto z jednej z jego powieści.

Został nawet wezwany w trybie pilnym przez szpital w drodze na trudną do zdobycia rezerwację kolacji w Soho w obawie, że może „zemdleć” podczas posiłku – i był rekonwalescentem z jedzeniem na wynos dostarczanym przez najlepszych szefów kuchni na świecie.

Żona McInerneya, Anne Hearst, kazała przenieść go do Mark. Patrick McMullan via Getty Images

Najwyraźniej wszystko zaczęło się w nocy 20 grudnia, McInerney powiedział znajomym w e-mailu uzyskanym przez Page Six, kiedy był sam w swoim mieszkaniu na Manhattanie.

Autor miał zawroty głowy i upadł, by obudzić się następnego ranka i znaleźć „krew w całej sypialni, łazience, korytarzu, łóżku i poduszce”

W rezultacie pisarz dodał: „W końcu musiałem wyjaśnić sprzątaczce, że nikogo nie zamordowałem i dać jej premię.”

Kiedy McInerney ostatecznie odwiedził swojego lekarza: „Odkryliśmy czterocalową ranę z tyłu mojej głowy.”

Autor szczegółowo opisał swoją medyczną podróż przyjaciołom – w tym Candace Bushnell. Getty Images for PEN America

„Tomografia komputerowa ostatecznie ujawniła dwa krwiaki podtwardówkowe wewnątrz mojej czaszki” – napisał. „Miałem zawroty głowy, a moje widzenie było zamazane, a czasem podwojone, a następne kilka tygodni jest trochę niejasne. Przepraszam więc, że tak jakby zniknąłem w ostatnich tygodniach. E-maile były ignorowane. Próbowałem tworzyć listy, ale to nie pomogło. Zapomniałem spojrzeć na listy. I uciąłem sobie wiele drzemek, talentu, którego nigdy wcześniej nie posiadałem.”

W rezultacie przeszedł „dwugodzinną procedurę mózgu”.

Ale potem, „Moja tomografia komputerowa, aby sprawdzić procedurę dwa tygodnie później, nie była zbyt dobra”, wspomina McInerney w swoim liście. „Byłem właśnie w drodze na kolację w zeszły poniedziałek wieczorem, kiedy otrzymałem telefon ze szpitala nalegający, abym natychmiast udał się na pogotowie. Oczywiście odpowiedziałem: „A nie mogę najpierw pójść na kolację?”

Czytaj również:  Taylor Swift i Travis Kelce zamykają usta na nowym, gorącym zdjęciu z imprezy świątecznej po meczu
Szef kuchni Eric Ripert (w środku, z Richardem Gere, po lewej) wysłał swojemu kumplowi, McInerneyowi, coś haute na wynos. Getty Images

W końcu, napisał, „Czułem się dobrze, a [placówka Soho rzymskiej jadłodajni] Roscioli była suką, do której trzeba było się dostać” Autor wspomina, że wtedy „doszło do kłótni” ze szpitalem. Ale „Daj spokój, rezerwacja w Roscioli.”

Rozsądnie, „Asystent lekarza nalegał, że jeśli moje zdrowie dogoni moje wyniki tomografii komputerowej w ciągu następnych kilku godzin, mogę na dobre zemdleć w restauracji, więc niechętnie udałem się na [ostry dyżur], a następnie na Oddział Intensywnej Terapii, gdzie pielęgniarka skonfiskowała pół butelki Kruga, która w jakiś sposób znalazła się w mojej torbie nocnej, choć nie wcześniej, niż udało mi się przemycić kieliszek.”

Utknąłem w szpitalu na testy, „Na szczęście [słynny francuski szef kuchni] Eric Ripert przysłał jedzenie z Le Bernardin we wtorek wieczorem i ponownie w czwartek.”

McInerney powiedział, że wszystko zaczęło się 20 grudnia. Patrick McMullan via Getty Images

Kiedy McInerney przeszedł później operację, powiedział kumplom, że słyszał, jak jego kości piły „mówią rezydentowi, z odpowiednim zarozumialstwem chirurga, 'Jay McInerney nie umrze na mojej warcie'”

Po zabiegu skończył z „dwiema dziurami w czaszce i mnóstwem zszywek. Na szczęście prawie wszystkie moje włosy wydają się nienaruszone, jeśli nie całkowicie czyste.”

Żona McInerneya, Anne Hearst, była u jego boku i zorganizowała „mój ostateczny transfer do ładnego apartamentu w hotelu Mark, gdzie dochodziłem do siebie. Nadal mam mały krwiak po lewej stronie, ale przy odrobinie szczęścia zniknie. Zdecydowanie nie chcę doświadczyć kolejnej rundy tego gówna”, napisał.

Jay McInerney skończył nową powieść podczas rekonwalescencji. Patrick McMullan via Getty Images

Na szczęście po raz kolejny „[szefowa kuchni Les Trois Chevaux] Angie Mar przysłała pyszną zupę z foie gras i bażanta, więc jestem luksusowo nakarmiony, choć nieco chudszy – spodnie, które przyniosłem w poniedziałek, były niesamowicie luźne w sobotę. Nie jest to plan diety, który polecam.”

Czytaj również:  Wszystko o pierścionku zaręczynowym Beanie Feldstein od Bonnie Chance Roberts

Podczas gdy McInerney przysięgał przyjaciołom: „Postaram się zachowywać jak normalny rekonwalescent przez jakiś czas. Nie mogę obiecać, że będzie to trwało zbyt długo”, niemniej jednak powiedział nam, gdy skontaktowaliśmy się z nim we wtorek, że „pisze jak pasjonat” i „faktycznie skończył powieść kilka dni temu”

Wracający do zdrowia McInerney napisał również do swoich przyjaciół w liście: „Dziękuję bardzo za miłe słowa i myśli. Przepraszam za moje wpadki z ostatnich kilku miesięcy. Jeśli chodzi o poprzednie miesiące i lata, trudniej to wyjaśnić.”

Jego książki to między innymi „Brightness Falls”, „Bright, Precious Days”, „The Last of the Savages” i „The Last Bachelor”.

Latest Posts

Nie przegap