wtorek, 16 kwietnia, 2024

Ostatnie posty

Najlepsze szkoły projektowania kostiumów na świecie 2024

Przy ponad 70 szkołach oferujących naukę projektowania kostiumów, co wyróżnia taki program? Czy jest to bliskość studiów filmowych i teatrów w głównych centrach rozrywki w Los Angeles, Londynie i Nowym Jorku? Różnorodność kursów, od projektowania historycznego po drukowanie tkanin 3D, czy po prostu dobrze zaokrąglony program nauczania? A może jest to szansa na nawiązanie kontaktów z nagradzanymi absolwentami i znawcami branży, w połączeniu z rozwojem portfolio i pośrednictwem pracy po ukończeniu studiów?

Niezależnie od rozważań, studenci, którzy wkrótce staną się narratorami opowieści, muszą stawić czoła stale zmieniającemu się polu z technologią projektowania cyfrowego na czele, gdy branża próbuje dowiedzieć się, co zrobić z praktyką sztucznej inteligencji. Jak zauważa Bill Brewer, współdyrektor programu projektowania i technologii kostiumów w UNCSA: „Wierzymy, że ponieważ opowiadamy historie o ludzkiej kondycji, nasza branża będzie nadal polegać na kunszcie ludzi” SCAD zajmuje się również sztuczną inteligencją, organizując warsztaty „Sztuczna inteligencja: Przyjaciel czy wróg?” i „AI 101: Wprowadzenie do generatywnych narzędzi AI”

Tworząc swoją coroczną listę – w której po raz pierwszy znalazła się NIDA w Sydney, a po raz drugi Wimbledon School of Arts – THR skonsultował się z profesjonalistami akademickimi i projektantami kostiumów w sprawie czynników, które sprawiają, że szkoła projektowania jest wyjątkowa: sukces absolwentów, program nauczania, wielkość klasy, programy pozalekcyjne, reputacja i możliwości nawiązywania kontaktów.

Kalifornijski Instytut Sztuki (CalArts)

Valencia, California

Położona zaledwie 30 minut od większości głównych studiów w Hollywood, CalArts może pochwalić się całkiem niezłym rodowodem, rozpoczynając karierę ikon mody Edith Head i Boba Mackie, gdy szkoła była znana jako Chouinard Art Institute. Ostatecznie połączyła się ona z Konserwatorium Muzycznym w Los Angeles w 1961 roku (dzięki pomocy Walta Disneya i jego brata Roya).

„CalArts zapewnia rygorystyczny, oparty na fabule i scenariuszu program nauczania, w którym studenci mogą doskonalić swoje umiejętności w zakresie rysowania oraz badań historycznych i współczesnych” – mówi członek wydziału Camille Benda. Od pierwszego dnia kładzie się również nacisk na nawiązywanie kontaktów, a początkujący projektanci odbywają staże w Western Costume, Wende Museum i Disney. Aktywna sieć absolwentów zapewnia wejście do branży po ukończeniu studiów, a unikalne zajęcia obejmują „Fear and (C)Loathing” Ellen McCartney, a także „Costume in Animation” jako zajęcia całoroczne. Sześciotygodniowe zajęcia Benda Studio Lab, „Dress and Gender” i semestralne „Conscious Fashion History” oferują głębokie zanurzenie się w niedostatecznie reprezentowanych momentach historii mody.

CZESNE BFA/MFA: $54,400

ALUMOWIE Durinda Wood (Mulholland Drive), Barbara Inglehart (Scandal)

Carnegie Mellon University School of Drama

Pittsburgh, Pennsylvania

CMU może pochwalić się siecią absolwentów projektujących kostiumy, takich jak Ann Roth, Eduardo Castro i Daniel Orlandi. Jak mówi profesor CMU Susan Tsu: „Przygotowujemy studentów do wymyślania przyszłości, której nie znamy i cenimy nasze relacje z nimi wiele lat po ukończeniu przez nich studiów. W rezultacie nasi absolwenci nadal są oddani szkole, często wracają do pracy ze studentami i zatrudniają ich w zawodzie”

Obiecujący projektanci kostiumów mają styczność z różnymi gatunkami i pokrewnymi dziedzinami, takimi jak film, telewizja, klasyczne sztuki teatralne, opera, musicale i taniec. „Zachęca się do klasycznego szkolenia artystycznego i cyfrowej ilustracji postaci koncepcyjnych, a także do budowania przedsiębiorczości i samodzielnych projektantów” – mówi Tsu.

Szkoła przyciąga również międzynarodowych projektantów, takich jak Game of Thrones Deborah Riley i Harry Potter’s Katrina Lindsay, którzy dzielą się swoją wiedzą i pomagają w przeglądach portfolio. Studenci zdobywają międzynarodowe doświadczenie na wystawie World Stage Design i Prague Quadrennial of Performance Design and Space, a także na wycieczkach z przewodnikiem po Manhattanie i warsztatach w Rumunii i Indiach.

Czytaj również:  Francuska pisarka Christine Angot o konfrontacji z kazirodztwem w swoim debiucie filmowym "Rodzina

CZESNE BFA $64,596, MFA $37,000

ALUMOWIE Terry Ann Gordon (prezes Costume Designers Guild-IATSE 892), Matthew Hemesath (The First Lady)

David Geffen School of Drama w Yale

New Haven, Connecticut

Przejażdżka pociągiem na Broadway i bezpłatna edukacja (dzięki hojnej darowiźnie od potentata Davida Geffena) sprawiają, że David Geffen School of Dram w Yale jest najbardziej pożądanym wyborem. Jak wyjaśnia dyrektor wykonawczy Ilonya Somogyi: „Są korzyści z bycia z dala od zgiełku i możliwości skupienia się. Osobiście uważam, że lokalizacja New Haven jest idealna – a do tego mamy świetną pizzę.”

Zaplecze badawcze Yale, w połączeniu z zajęciami obejmującymi interpretację fabularnych aspektów scenariusza oraz proces budżetowania i zarządzania projektami, daje studentom przysłowiową przewagę. Możliwość pracy nad produkcjami wyposażonymi w profesjonalnie obsadzony sklep z kostiumami i praca z wewnętrznym teatrem LORT również ma swoje zalety. „Charakter interdyscyplinarnego programu Szkoły Dramatu – reżyserzy, dramaturdzy, aktorzy, kierownicy sceny i teatru, dramaturdzy i pięć różnych typów projektantów, którzy studiują razem jako jedna niezależna kohorta, jest prawdopodobnie najważniejszą częścią tego, jak szkolimy kostiumografów do pracy na świecie” – mówi Somogyi.

OPŁATY Brak

ALUMOWIE Tom Broecker (Mean Girls), Donna Zakowska (The Marvelous Mrs. Maisel), Susan Hilferty (Broadway’s Wicked)

Narodowy Instytut Sztuki Dramatycznej (NIDA)

Sydney, Australia

Jeśli podążanie śladami nagrodzonej Oscarem, BAFTĄ i Tony projektantki kostiumów Catherine Martin przemawia do Ciebie, nie szukaj dalej niż australijska NIDA. Oferując trzyletni, stacjonarny kurs Bachelor of Costume poświęcony tworzeniu kostiumów i umiejętnościom technicznym (istnieje również Bachelor of Design, który koncentruje się na kostiumach i scenografii), studenci uczą się umiejętności konkurowania we wszystkich dziedzinach rozrywki.

Jedną z ważnych różnic jest to, że studenci szkolą się jako twórcy i nadzorcy kostiumów, a nie projektanci kostiumów, jednocześnie ucząc się wszystkich podstawowych dyscyplin szycia, tworzenia wzorów i renderowania wraz z teoretycznym procesem projektowania. Małe, sześcioosobowe klasy kładą praktyczny nacisk na różne dyscypliny, od gorseciarstwa, kaletnictwa i krawiectwa po młynarstwo, farbowanie tkanin i krojenie kostiumów. Szkoła zachęca do krytycznego myślenia i podejmowania ryzyka, jednocześnie umożliwiając uczniom tworzenie nowych pomysłów i rozwiązań. Niektóre z bardziej unikalnych ofert obejmują Warrior Project, który pozwala uczniom na interakcję z zespołami kostiumów i rekwizytów, kładąc nacisk na techniki takie jak cięcie laserowe, formowanie skóry i druk sublimacyjny. Po ukończeniu studiów studenci są wyposażeni w wiedzę na temat projektowania dla teatru, filmu i mediów mieszanych.

OPŁATY Studia licencjackie $16,560

ALUMOWIE Edie Kurzer (NCIS: Sydney), Kym Barrett (Aquaman), Michael Wilkinson (American Hustle)

NYU Tisch School of the Arts

New York

Dzięki wydziałowi złożonemu z profesjonalistów z branży, aktywnej sieci absolwentów, zróżnicowanej grupie kreatywnych studentów (ponad jedna trzecia z nich pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych) i oczywiście lokalizacji, lokalizacji, lokalizacji, nie jest zaskoczeniem, że NYU Tisch jest regularnie na THR coroczna lista 10 najlepszych.

Położona w rozrywkowej mekce Wielkiego Jabłka, studenci mają dostęp do różnorodnych możliwości produkcyjnych, głównie w dwóch nowych, najnowocześniejszych teatrach szkoły. Justin Townsend, przewodniczący Wydziału Projektowania Scenicznego i Filmowego, zwraca również uwagę na szereg stypendiów i liczne możliwości współpracy „ze studentami studiów magisterskich aktorstwa, tańca filmowego, pisania musicali teatralnych, interaktywnej telekomunikacji i Game Center w Tisch, a także reżyserami z Columbia University i Public Theatre. Ponadto absolwenci pozostają ze sobą w kontakcie i oferują wszelkiego rodzaju wsparcie. Bardziej uznani projektanci zatrudniają niedawnych absolwentów, a absolwenci często współpracują przy produkcjach”

Czytaj również:  Berlin: Cillian Murphy o tym, jak Christopher Nolan wpłynął na jego otwierający festiwal film "Małe rzeczy jak te

CZESNE MFA $73,698

ALUMS Gregg Barnes (Broadway’s Some Like It Hot), Mark Bridges (Maestro), Paul Tazewell (Wicked)

Savannah College of Art and Design (SCAD)

Savannah, Georgia

Z kampusami w Savannah i Atlancie, SCAD oferuje wyróżniające się doświadczenie studenckie. „Georgia to nowe Hollywood, a przemysł filmowy w Savannah kwitnie” – mówi Andra Reeve-Rabb, dziekan Szkoły Filmowej i Aktorskiej.

W SCAD, która szczyci się największym uniwersyteckim kompleksem studiów filmowych w kraju, studenci projektują musicale (Beautiful: The Carole King Musical) lub do najnowszego sitcomu SCAD Tours and Attractions, a także mogą nauczyć się, jak tworzyć historyczne kostiumy z francuskiej prowincji do filmu krótkometrażowego w Lacoste we Francji. Unikalne przedmioty do wyboru zapewniają umiejętności, takie jak projektowanie postaci do gier i najnowocześniejsze technologie (druk 3D i techniki cięcia laserowego). Dodatkowym atutem jest niewielka liczebność klas umożliwiająca indywidualne nauczanie.

SCAD jest znany ze swoich pozalekcyjnych programów skoncentrowanych na Hollywood i Broadwayu, z całorocznym programem obejmującym pokazy, wydarzenia branżowe, SCAD TVfest, SCAD Savannah Film Festival i SCAD Animation Fest, gdzie studenci uczą się nowych sposobów projektowania, nawiązując cenne kontakty z globalnym studiem i wykonawcami sieci. Mentoring poprzez kursy mistrzowskie jest prowadzony przez luminarzy projektowania kostiumów, takich jak Poor Things’ Holly Waddington, Sandy Powell z May/December, Mad Men’s Janie Bryant i Trish Summerville’s The Hunger Games.

CZESNE BFA $41,130, MFA $42,120

ALUMOWIE Jo Hepburn (Pain Hustlers), Lauren Driskill (Echo), Anna Tringali (Luckiest Girl Alive), Kashish Chopra (The Survivor)

UCLA School of Theater, Film and Television

Los Angeles

Osiągnięcia UCLA w zakresie pośrednictwa pracy dla studentów, nowe innowacyjne programy nauczania i kluczowa lokalizacja na podwórku Hollywood to tylko kilka z powodów, dla których szkoła cieszy się niesłabnącą popularnością.

Pod okiem dr Deborah Nadoolman Landis, dyrektora założyciela UCLA’s David C. Copley Center for Costume Design, oraz kierownika działu projektowania kostiumów Chrisi Karvonides-Dushenko, program wyróżnia się szczególnie dzięki wydarzeniom pozalekcyjnym, takim jak konferencja Critical Costume (6-9 marca), która bada rolę i wpływ projektowania kostiumów w filmie i telewizji, oraz panel Sketch to Screen Costume Design Panel (9 marca). We współpracy z Operą UCLA studenci mogą projektować kostiumy do takich produkcji jak światowa premiera opery The Grand Hotel Tartarus ; współpracować z filmowcami UCLA przy tworzeniu pilota telewizyjnego Pitch Decks ; lub uczyć się od artysty-rezydenta, takiego jak zeszłoroczny program z projektantką kostiumów Deborah L. Scott, która projektowała dla Titanic i Avatar .

TUITION BFA $18,197 w stanie, $50,771 poza stanem; MFA $34,284 w stanie, $46,529 poza stanem

ALUMS Rebecca Guzzi (The Morning Show), Alice Garland (Oppenheimer), Alexa Newman (That ’90s Show), Amy Higdon (Killers of the Flower Moon)

University of North Carolina School of the Arts (UNCSA)

Winston-Salem, Karolina Północna

UNCSA, będące częścią School of Design & Production, jest jedynym samodzielnym konserwatorium sztuk kreatywnych i performatywnych tego rodzaju (większość takich programów jest częścią programu teatralnego lub filmowego). 14 obszarów koncentracji obejmuje zajęcia z projektowania kostiumów i technologii, projektowania peruk i makijażu, projektowania scen, projektowania dźwięku i zarządzania sceną. Studenci mogą pracować nad dziesiątkami szkolnych produkcji każdego roku za pośrednictwem najnowocześniejszej przestrzeni produkcyjnej o powierzchni 100 000 stóp kwadratowych, współpracując ze szkołami muzycznymi, tanecznymi i filmowymi.

Czytaj również:  Najlepsze i najbardziej skandaliczne stylizacje na Grammy 2024: Taylor Swift, Olivia Rodrigo i inne gwiazdy

Początkujący projektanci kostiumów mogą pracować nad 10-15 filmami rocznie i zdobywać doświadczenie we wszystkich aspektach projektowania poprzez pracę w teatrze, operze, musicalach, tańcu i rozrywce tematycznej. „Rozszerzając naszą działalność o kostiumy filmowe, obecność wysoko ocenianej Szkoły Filmowej na naszym kampusie pozwoliła nam nadal przyciągać utalentowanych studentów i przygotowywać ich do różnorodnych i udanych karier” – mówi Bill Brewer, współdyrektor ds. projektowania kostiumów i technologii. „Pomimo naszej lokalizacji poza głównym ośrodkiem rozrywki, przyciągamy studentów poszukujących praktycznego doświadczenia w różnych dyscyplinach, co może się zdarzyć tylko w wyjątkowym ekosystemie artystycznym, jakim jest UNCSA.”

TUITION BFA $6,497 w stanie, $22,231 poza stanem; MFA, $9,696 w stanie, $24,399 poza stanem

ALUMS Paul Tazewell (Wicked), Kristen Mendez (American Horror Story)

Uniwersytet Południowej Kalifornii (USC)

Los Angeles

Koncentrując się na dyscyplinach teatru, filmu i telewizji, USC’s School of Dramatic Arts dąży do ciągłego udoskonalania swojego programu nauczania, aby zapewnić, że projektanci ukończą studia z wiedzą i doświadczeniem, aby być jak najłatwiej pożądanymi w stale zmieniającej się sile roboczej.

W tym semestrze szkoła oferuje kurs skupiający się na rzemiośle kostiumowym (w tym na takich przedmiotach jak buty, kapelusze, biżuteria i praca z nietypowymi materiałami, takimi jak tworzywa termoplastyczne i żywica uretanowa). „To idealna szkoła dla rozwijających się projektantów kostiumów” – mówi asystentka profesora projektowania kostiumów Ann Closs-Farley. „Znajdujemy się 10 minut od dzielnicy mody i tkanin w Los Angeles oraz kilka mil od każdego studia filmowego, wypożyczalni kostiumów, studia fryzur, makijażu i efektów specjalnych w tej globalnej stolicy rozrywki.”

Oferując program studiów licencjackich, szkoła rozpoczęła również współpracę interdyscyplinarną Minor in Fashion z kolegami z School of Fine Art i School of Business, która bada intersekcjonalne cechy mody.

CZESNE BFA $66,640

ALUMS Sara Fox (High School Musical: The Musical: The Series)

Wimbledon College of Arts

London

Jeśli jesteś zainteresowany studiowaniem za oceanem, Wimbledon College of Arts – część University of the Arts w Londynie (UAL) – powinien przypaść Ci do gustu.

Oferowane są dwie specjalistyczne dyscypliny – projektowanie kostiumów i interpretacja kostiumów – a kursy takie jak gorseciarstwo i konstrukcja tutu wyróżniają program. „Absolwenci są znani z solidnych podstaw w zakresie zasad projektowania kostiumów, innowacyjnych praktyk i rzeczywistych spostrzeżeń branżowych, co czyni ich atrakcyjnymi kandydatami do pracy” – mówi Natalia Stewart, kierownik kursu BA Costume for Theater and Screen. Absolwenci zapewnili sobie pracę w Royal Opera House, BBC i Netflix, a także przy produkcjach w Pinewood i Shepperton Studios. Szkoła prowadzi również stałą współpracę z cenionym Muzeum Wiktorii i Alberta, gdzie studenci angażują się w projektowanie i tworzenie kostiumów w oparciu o kolekcje muzealne. W ubiegłym roku rywalizowali również o nagrodę Golden Shears (pomyśl o Oscarach „świata krawiectwa”), dominując w konkursie.

OPŁATY Około 11 650 USD dla obywateli brytyjskich, około 32 700 USD dla studentów zagranicznych

ALUMOWIE Trisha Biggar (Outlander), Caroline McCall (Downton Abbey), Phoebe De Gaye (Belgravia: The Next Chapter), Georgina Chapman (projektantka marki odzieżowej Marchesa), Jane Petrie (The King)

Wersja tej historii pojawiła się po raz pierwszy w wydaniu magazynu The Hollywood Reporter z 21 lutego. Kliknij tutaj, aby zaprenumerować.

Latest Posts

Nie przegap