czwartek, 29 lutego, 2024

Ostatnie posty

Osoba zainteresowana strzelaniną na paradzie z okazji 4 lipca w Chicago trafiła do policyjnego aresztu

Strzelec, który zaatakował paradę z okazji Dnia Niepodległości na przedmieściach Chicago wystrzelił ponad 70 pocisków z karabinu w stylu AR-15, które zabiły co najmniej siedem osób, a następnie uniknął początkowego schwytania przebierając się za kobietę i wtapiając się w uciekający tłum, powiedziała policja we wtorek.

Rzecznik prasowy Lake County Major Crime Task Force powiedział na konferencji prasowej, że podejrzany strzelec, który został aresztowany w poniedziałek, użył karabinu o dużej mocy „podobnego do AR-15”, aby rozpylić pociski ze szczytu budynku handlowego w tłumie, który zebrał się na paradzie w Highland Park, bliskiej społeczności na brzegu jeziora Michigan, która od dawna przyciąga bogatych i czasami sławnych.

Ponad 30 osób zostało rannych w ataku, w tym jedna zmarła we wtorek, powiedział rzecznik grupy zadaniowej Christopher Covelli.

Śledczy, którzy przesłuchali podejrzanego i przejrzeli jego posty w mediach społecznościowych, nie ustalili motywu ataku ani nie znaleźli żadnych wskazówek, że celował w kogokolwiek ze względu na rasę, religię lub inny chroniony status, powiedział Covelli.

Strzelec spędził kilka tygodni na planowaniu ataku, powiedział Covelli.

Władze nie wniosły zarzutów karnych.

Wcześniej w ciągu dnia agenci FBI zaglądali do śmietników i pod koce piknikowe, szukając więcej dowodów w miejscu, gdzie napastnik otworzył ogień. Strzały zostały początkowo pomylone z fajerwerkami, po czym setki imprezowiczów uciekły w popłochu.

Dzień później, wózki dziecięce, krzesła i inne przedmioty pozostawione przez spanikowanych uczestników parady pozostały wewnątrz szerokiego policyjnego obwodu. Poza taśmą policyjną niektórzy mieszkańcy podjechali po koce i krzesła, które porzucili.

David Shapiro, 47 lat, powiedział, że rozpylona broń szybko zmieniła paradę w „chaos”.

„Ludzie nie wiedzieli od razu, skąd dochodził ogień, czy strzelec był z przodu, czy za tobą, goniąc cię”, powiedział we wtorek, gdy zbierał wózek i krzesła.

Czytaj również:  'It's Only Life After All' Review: The Indigo Girls spoglądają wstecz w serdecznym dokumencie

Strzelanina była tylko najnowszą, która wstrząsnęła rytuałami amerykańskiego życia. Szkoły, kościoły, sklepy spożywcze, a teraz także parady społecznościowe stały się w ostatnich miesiącach miejscami kaźni. Tym razem krew polała się, gdy naród próbował znaleźć powód do świętowania swojego powstania i więzi, które wciąż trzymają go razem.

„To zdecydowanie bardziej dotkliwe, kiedy to nie tylko twoje rodzinne miasto, ale także tuż przed tobą” – powiedział mieszkaniec Ron Tuazon, który wraz z przyjacielem wrócił na trasę parady w poniedziałek wieczorem, aby zabrać krzesła, koce i dziecięcy rowerek, który jego rodzina porzuciła, kiedy rozpoczęła się strzelanina.

„To jest teraz powszechne” – powiedział Tuazon. „Już nie mrugamy. Dopóki prawo się nie zmieni, będzie więcej tego samego.”

Policjant przeciągnął Roberta E. Crimo III na północ od miejsca strzelaniny kilka godzin po tym, jak policja opublikowała jego zdjęcie i ostrzegła, że prawdopodobnie jest uzbrojony i niebezpieczny, powiedział szef policji Highland Park Lou Jogmen.

Władze początkowo powiedziały, że Crimo, którego ojciec kiedyś kandydował na burmistrza Highland Park, miał 22 lata, ale biuletyn FBI i media społecznościowe Crimo powiedziały, że miał 21 lat.

Strzelanina miała miejsce w miejscu na trasie parady, gdzie wielu mieszkańców już na początku dnia wyznaczyło sobie najlepsze punkty widokowe.

Wśród nich był Nicolas Toledo, który odwiedzał z Meksyku swoją rodzinę w Illinois. Został postrzelony i zmarł na miejscu, jak powiedziała jego wnuczka, Xochil Toledo, dziennikowi Chicago Sun-Times. Zabita została również Jacki Sundheim, wieloletnia kongregantka i „ukochana” pracownica pobliskiego North Shore Congregation Israel, który poinformował o jej śmierci na swojej stronie internetowej.

Policja nie ujawniła szczegółów dotyczących ofiar, ale wnuczka Toledo powiedziała Sun-Times, że Toledo spędził większość swojego życia w Morelos w Meksyku. Xochil Toledo powiedziała, że pamięta jak patrzyła na swojego dziadka, który był w swoich późnych latach 70-tych, jak zespół przeszedł obok nich.

Czytaj również:  Przerażająca postać Billie Eilish w 'Swarm' jest inspirowana prawdziwym kultem

„Był taki szczęśliwy,” powiedziała. „Szczęśliwy, że żyje w tej chwili”.

Xochil Toledo powiedziała, że jej ojciec próbował osłonić dziadka i został postrzelony w ramię. Jej chłopak również został postrzelony w plecy i zabrany do szpitala.

Sundheim spędziła dekady w North Shore Congregation Israel, ucząc w przedszkolu kongregacji, a później koordynując wydarzenia, „wszystko to z niestrudzonym poświęceniem”, kongregacja powiedziała w swoim oświadczeniu o jej śmierci.

„Praca, życzliwość i ciepło Jacki dotknęły nas wszystkich” – napisano w oświadczeniu.

NorthShore University HealthSystem powiedział, że po strzelaninie leczył 39 osób w czterech swoich szpitalach. Dziewięć osób, w wieku od 14 do 70 lat, pozostaje hospitalizowanych we wtorek. Jeden pacjent, 69-letni mężczyzna, był w stanie krytycznym z powodu rany postrzałowej.

Od początku roku w Stanach Zjednoczonych doszło do 15 strzelanin, w których zginęły cztery lub więcej osób, w tym ta w Highland Park, według bazy danych Associated Press/USA TODAY/Northeastern University dotyczącej masowych zabójstw.

W wyniku wielu strzelanin na mniejszą skalę w pobliskim Chicago również zginęło osiem osób, a 60 innych zostało rannych podczas weekendu 4 lipca.

Komendant policji w Highland Park Chris O’Neill powiedział, że strzelec najwyraźniej strzelał z dachu, gdzie był „bardzo trudny do zobaczenia” Powiedział, że karabin został odzyskany na miejscu zdarzenia. Policja znalazła również drabinę przymocowaną do budynku.

Covelli powiedział, że Crimo legalnie nabył broń w Illinois w ciągu ostatniego roku.

W 2013 roku urzędnicy z Highland Park zatwierdzili zakaz posiadania broni szturmowej i magazynków na amunicję o pojemności większej niż 10 naboi. Miejscowy lekarz i Illinois State Rifle Association szybko zakwestionowali stanowisko liberalnego przedmieścia. Walka prawna zakończyła się na progu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w 2015 roku, kiedy to sędziowie odmówili rozpatrzenia sprawy i pozwolili, by ograniczenia przedmieścia pozostały w mocy.

Crimo, który idzie pod imieniem Bobby, był aspirującym raperem o nazwie scenicznej Awake the Rapper, zamieszczając na mediach społecznościowych dziesiątki filmów i piosenek, niektóre złowieszcze i brutalne.

Czytaj również:  'Kaleidoscope' Review: Serial Netflixa oferuje więcej lekkiego zamieszania niż wciągający hak

W jednym z animowanych klipów, które zostały usunięte przez YouTube, Crimo rapuje o armiach „kroczących w ciemności”, gdy pojawia się rysunek mężczyzny wskazującego karabin, ciało na ziemi i inną postać z rękami w górze w oddali.

Agenci federalni przeglądali profile internetowe Crimo, a wstępne badanie jego historii internetowej wskazało, że badał on masowe zabójstwa i pobrał wiele zdjęć przedstawiających akty przemocy, w tym ścięcie głowy, powiedział urzędnik organów ścigania.

Urzędnik nie mógł publicznie omawiać szczegółów śledztwa i rozmawiał z The Associated Press pod warunkiem zachowania anonimowości.

Ojciec Crimo, Bob, wieloletni właściciel delikatesów, ubiegał się o urząd burmistrza w 2019 roku, nazywając siebie „osobą dla ludzi.”

Społeczność licząca około 30 tys. osób na zamożnym chicagowskim North Shore ma rezydencje i rozległe posiadłości nad jeziorem i była kiedyś domem dla legendy NBA Michaela Jordana.

Shapiro, mieszkaniec Highland Park, który uciekł z rodziną z parady, powiedział, że jego 2-letni syn obudził się z krzykiem później tej nocy.

„Jest zbyt młody, by zrozumieć, co się stało. Ale wie, że stało się coś złego” – powiedział Shapiro. „To jest mrożące krew w żyłach”

Ta historia została po raz pierwszy opublikowana 4 lipca o 11:16

Latest Posts

Nie przegap