poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Ostatnie posty

Wes Bentley ostrzega przed 'Yellowstone’ Season 5 Wrath: „He’s Boiling – and It Will Explode”

[Ta historia zawiera spoilery z pierwszych dwóch odcinków piątego sezonu Yellowstone]

Jeśli zapytacie Wesa Bentleya, w jednej kwestii zgodzi się z Beth Dutton, jeśli chodzi o jej postać: Szansa Jamiego Duttona na odkupienie już się skończyła.

Potężna Beth, grana przez Kelly Reilly, mówi to swojemu bratu Jamiemu (Bentley) w drugim odcinku piątego sezonu Yellowstone. Stworzony przez Taylora Sheridana neo-Western powrócił do Paramount Network w niedzielę wieczorem z dwuodcinkową premierą, która ustanowiła rekord oglądalności.

„Chcę wierzyć, że doradzasz, co jest najlepsze dla rodziny, naprawdę. Ale potem pamiętam, że to nie jest twoja rodzina. A on nie jest twoim ojcem. I obie wiemy, jak traktowałeś własnego ojca” – mówi Beth, przypominając Jamiemu (i widzom), że jest adoptowanym synem patriarchy Johna Duttona (Kevin Costner) i że zamordował swojego biologicznego ojca za atak na Duttonów – wybór, którego dokonał pod silnym przewodnictwem Beth w finale czwartego sezonu. „Po prostu przestań myśleć, że masz szansę zasłużyć na odkupienie, Jamie. Nie masz.”

Przez pierwsze dwa odcinki Jamie spotyka się z obelgami, rozkazami i sztyletowymi spojrzeniami zarówno ze strony Beth, jak i Johna, przy czym ten ostatni w pewnym momencie mówi swojemu synowi prokuratorowi generalnemu, by poświęcił własne ambicje polityczne i wzmocnił swoje „słabe, samolubne serce” dla dobra rodziny. „Kocham Montanę, ale robię to dla rancza” – John daje jasno do zrozumienia swoim dzieciom, gdy zostaje zaprzysiężony jako gubernator Montany, po prowadzeniu antyprogresywnej kampanii. „Każdą decyzję mierzymy tym, co dobrego robi dla rancza. Ranczo jest na pierwszym miejscu, zawsze.”

Bez względu na to, co jest rzucane w jego stronę, Jamie przyjmuje to. Kiwa głową, pozostaje cicho i wykonuje polecenia. Ale, jak widzą nowi wrogowie rodziny Dutton (grani przez Jacki Weaver i nowicjuszkę Dawn Olivieri) z jego surowego wyrazu twarzy, lejce na Jamiego są napięte – i szykuje się on do ucieczki.

Czytaj również:  Następny film Ryana Cooglera w marcu 2025 roku

„Wewnątrz, on się gotuje. I wybuchnie” – ostrzega Bentley rozmawiając z The Hollywood Reporter o tym, co ma nadejść. „Potencjał Jamiego do bycia zagrożeniem jest prawdziwy. Czy to jest odkupienie? Czy jest to zemsta? A może, czy jest to przetrwanie? Nie wiem. Ale coś takiego będzie musiało się wydarzyć. Nie sądzę, że Jamie wraca z wydarzeń sezonu czwartego; myślę, że jest teraz zmienionym człowiekiem.”

Z Beth szantażuje go i John pcha się do biura gubernatora, „każda miłość, która była tam zniknęła z Beth, a jego ojciec w zasadzie wziął każdą pracę Jamie chciał z tego całego układu, więc teraz widzi John inaczej, zbyt. Jamie jest złamanym człowiekiem, ale w tej chwili jest złamanym człowiekiem pod czyimś kciukiem, który nie ma wyjścia, więc gotuje się i szuka tego wyjścia.”

Yellowstone

Gov. John Dutton (Kevin Costner) z córką Beth (Kelly Reilly) i synem Jamie (Wes Bentley) w premierzeDzięki uprzejmości Paramount Network

Kiedy sezon się zaczyna, Bentley mówi, że Jamie nie zaczął przetwarzać traumy, której doświadczył zabijając własnego ojca. Wybór został dokonany w celu ratowania siebie po tym, jak Beth dowiedziała się, że ojciec Jamiego był tym, który wystawił uderzenie na Duttonów – i zagroziła mu pewną śmiercią, jeśli jej ojciec lub mąż Rip (Cole Hauser) kiedykolwiek się dowiedzą.

„W pierwszym odcinku Jamie próbuje przetrwać” – mówi Bentley, śledząc swój finałowy wybór. „Jamie ma silne poczucie dobra i zła, ale to jego własne poczucie dobra i zła i zdecydowanie ma to związek z jego korzyścią. Tak więc, po części chodziło o to, by to on przeżył, a nie jego ojciec. Dojrzał, że to co zrobił jego tata było złe, więc w obliczu opcji ze strony Beth, zdecydował, że słusznie jest go zabić. Tak bolesne, jak to jest powiedzieć lub zrobić, był naprawdę pozostawiony z żadnego wyboru. Ale mimo to, doprowadziło to teraz do intensywnej nienawiści i złości do Beth w głębi duszy.”

Czytaj również:  Kolekcja "101 Dalmatyńczyków" Disneya i Givenchy jest przeznaczona zarówno dla osób kochających modę, jak i dla szczeniaków

Kontynuuje, „To jest druzgocące i będzie tylko bardziej druzgocące w miarę upływu czasu, jak Jamie uświadomi sobie, czego nie ma. Jego ojciec [grany przez Willa Pattona] był jego jedyną prawdziwą rodziną. I myślę, że Beth mówiąc, że powinien zabić swojego ojca, otworzyła głęboką ranę. Więc teraz musi się dowiedzieć, co z tym zrobi. Ale, jest pod jej kciukiem i nie może robić rzeczy instynktownych, więc musi grać w jej grę – przynajmniej przez jakiś czas.”

Ten bulgoczący gniew siedzi na szczycie Jamie i Beth głęboko zakorzenioną nienawiść do siebie. Jak zostało zbadane w retrospekcjach, kiedy Beth była nastolatką i szukała aborcji, Jamie wziął ją na zabieg sterylizacji bez jej wiedzy, a jej bezpłodność w wyniku napędza wiele wrogości Beth wobec brata.

Emitując w świecie poRoe, Bentley zauważa, że ich aktualna historia może wywołać jeszcze bardziej namiętne uczucia widzów wokół złamanego związku Beth i Jamiego, ale dostrzega też inną polityczną paralelę.

„Bardziej niż jego polityka, John ubiegający się o urząd odzwierciedla to, co dzieje się teraz w tym sensie, że jest wielu ludzi, którzy nie wierzą w rząd lub demokrację, którzy startują z samolubnych, promujących siebie powodów”, mówi Bentley o samolubnych motywacjach stojących za gubernatorstwem Johna. „John chciał być gubernatorem tylko dla swoich osobistych korzyści, a nie dla ludzi. I jest wielu ludzi startujących w ten sposób, którzy nie wierzą w rząd czy demokrację, którzy po prostu próbują uzyskać to, czego chcą, wbrew opinii ludzi.”

Yellowstone

Beth (Reilly) i Jamie (Bentley)Dzięki uprzejmości Paramount Network

Na razie Jamie skupia się na tym, by próbować być głosem rozsądku i powstrzymywać Johna i Beth przed podejmowaniem decyzji, które jego zdaniem stracą ich rodzinne ranczo z bydłem, jak np. pójście w górę przeciwko nadmorskim elitom i każdemu potężnemu miliardowemu deweloperowi, który harcuje w Montanie. „On jest jedynym, który naprawdę rozumie, jak to działa we współczesnych czasach. Uważa, że wszyscy inni grają w kowboja” – mówi Bentley o polityce ziemskiej. „To bardzo frustrujące dla Jamiego, ponieważ ma w tym swój udział – chce mieć również kawałek Yellowstone. Mamy wielu nowych ludzi i nowe kąty, które są atakowane na ranczu, a także wiele zmian w relacjach, jak między mną a Johnem i Beth. Myślę, że to wywoła wiele nowych i innych uczuć niż w ostatnich czterech sezonach.”

Czytaj również:  Rob Reiner, Billy Crystal, Quinta Brunson wspominają Normana Leara: "Straciliśmy giganta"

A Jamie może nie być jedynym zagrożeniem. Pojawiają się sygnały, że dla rodziny Duttonów może nadejść rozliczenie: Najmłodszy syn Kayce (Luke Grimes), po tym jak zobaczył złowieszczą wizję o „końcu nas” w finale sezonu czwartego, stracił nienarodzonego syna po tym, jak żona Monica (Kelsey Asbille) uległa wypadkowi samochodowemu pod koniec premiery.

„Czuje się, że są w punkcie zwrotnym, prawie całkowicie przez swoje własne decyzje” – mówi Bentley o tym, z czym Duttonowie będą musieli się zmierzyć w piątym sezonie. „To rzeczywiście czuje, że świat spada na nich, lub przynajmniej zapędzili się w kozi róg i nie mogą się z niego wydostać. A także nieumiejętność poradzenia sobie z emocjami tego wszystkiego musi być czymś interesującym, z czym się zmagają.”

Yellowstone emitowany jest w niedziele o 20:00 ET na Paramount Network, a odcinki lub cały sezon można kupić w wybranych serwisach. (Serial nie jest dostępny na Paramount+; poprzednie sezony są dostępne na Peacock).

Latest Posts

Nie przegap